Zastanawiasz się, co ubiór mówi o człowieku? Poznaj modowe ciekawostki

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Nie da się ukryć, że pozornie ocenia się ludzi po wyglądzie i na podstawie tego, jakie ubrania noszą. Strój to Twoja wizytówka i pierwszy sygnał, jaki wysyłasz w kierunku innych. Typowym jest dla nas podświadome analizowanie osobowości na podstawie stylizacji. Zastanawiasz się, co ubiór mówi o człowieku? Przyjrzeliśmy się temu nieco bliżej. Czytaj dalej i poznaj nasze wnioski.

Psychologia ubioru

Jak Cię widzą, tak Cię piszą – w tym znanym porzekadle kryje się mnóstwo prawdy. Właśnie dlatego troszczymy się o to, co nosimy – zależy nam na tym, byśmy zostali dobrze odczytani przez innych ludzi. Strój jest odzwierciedleniem osobowości i tożsamości. To sposób na wyrażenie własnego “ja”. Okazuje się, że ubranie jest narzędziem, poprzez które analizuje nas otoczenie.

Psychologia ubioru podzieliła ludzkie ciało na kilka stref:

– strefa górna z głową – odnosi się do sposobu myślenia, marzeń i ambicji,

– tułów – obrazuje działania w danej chwili,

– strefa dolna – symbolizuje to, jak zostaliśmy ukształtowani.

Według niektórych psychologów ubiór ma też odzwierciedlać wybory i pragnienia, a także podkreślać pewne cechy charakteru.

Język stylizacji – co mówią o nas nasze ubrania?

Twój wygląd to Twoja wizytówka i podstawowy element komunikacji niewerbalnej z otoczeniem. Wybierając stylizację, podświadomie kierujesz do innych określony komunikat. Co ubiór mówi o człowieku? Można z niego odczytać:

– nastrój i samopoczucie,

– osobowość i cechy charakteru,

– ulubione zwyczaje,

– potrzeby, doświadczenia i emocje,

– upodobania,

– kompleksy,

– sytuację życiową,

– funkcję społeczną.

Co ubiór mówi o człowieku?

Każdy element Twojej garderoby to nośnik informacji o Tobie. Nawet jeśli nie przywiązujesz dużej wagi do wyglądu, to ubiór mówi wiele o Twojej osobowości. Otoczenie sugeruje się stylizacją i z natury wyciąga określone wnioski dotyczące np. wykonywanego zawodu. Taka ocena to jeden ze sposobów klasyfikowania. Stylizacja może pomóc lub przeszkodzić we wzbudzeniu zaufania, pokazaniu swojego profesjonalizmu lub w nawiązaniu relacji.

Właśnie dlatego w pewnych zawodach obowiązuje dress code. Do jego licznych przykładów można zaliczyć strój medyków, policjantów czy strażaków. Na podstawie ich służbowego ubrania możemy błyskawicznie odczytać, czym się zajmują. Podobnie żakiety, marynarki i koszule na spotkaniu biznesowym z pewnością wzbudzą więcej zaufania w potencjalnym kontrahencie niż bluza z kapturem i dresowe spodnie.

Co mówi o Tobie styl ubierania się?

Każdy ma swój ulubiony styl, w którym czuje się najlepiej. Nie da się jednak ukryć, że podlega on interpretacji otoczenia. Co właściwie mówi o Tobie ubranie?

Jeśli lubisz luźny styl i ubrania oversize – m.in. luźne koszulki i dresy – to oznacza, że nie znosisz ograniczeń i pragniesz swobody. Młodzieżowe stylizacje u osób dojrzałych często świadczą o ich artystycznej duszy. Klasyczne, a jednocześnie eleganckie ubrania, takie jak garnitury czy skórzane elementy garderoby, uszyte z dobrych jakościowo materiałów mówią, że nosząca je osoba ma odwagę i jest dobrze zorganizowana. Kobiety, których stylizacje pokazują więcej ciała, uchodzą za mocno przywiązane do swojego wyglądu i niepewne siebie. Miej to na uwadze, komponując swoją stylizację.

Znaczenie kolorów w stylizacji

Nie tylko styl ubierania się mówi o człowieku – duże znaczenie mają też barwy elementów garderoby. Jak to wygląda w praktyce? Poniżej zamieściliśmy krótkie zestawienie najczęściej wybieranych kolorów ubrań – dowiedz się, co symbolizują:

– czerwień – pewność siebie, energia do działania,

– biel – uczuciowość, kreatywność,

– szarość – skromność, wierność, doświadczenie życiowe,

– błękit – twórczość, inteligencja, pracowitość,

– brąz – rzetelność, stabilizacja,

– czerń – elegancja, inteligencja, indywidualizm, powaga,

– fiolet – duchowość, romantyzm,

– zieleń – spokój, lojalność, bezkonfliktowość.

Jak widzisz, ubiór mówi o Tobie – pozornie – niemal wszystko. Dzięki niemu możesz skutecznie ukryć przed otoczeniem prawdziwe oblicze, ale też podkreślić to, co chcesz przekazać innym. Poszukujesz ubrań, które bezbłędnie pokażą Twoją osobowość i nastawienie do świata? Sprawdź, jakie elementy garderoby znajdziesz w ofercie naszego e-sklepu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl