Rodzaje skóry naturalnej - jakie wyróżniamy?

Skóra naturalna to materiał szeroko wykorzystywany w produkcji odzieży. Jest on zdecydowanie ponadczasowy i bardzo uniwersalny. Produkuje się z niego buty, galanterie, szyje kurtki, ale też i spodnie, sukienki, czy spódnice. Można wyróżnić kilka typów skóry, z których wykonuje się te rzeczy. Jakie są zatem rodzaje skóry naturalnej?

Popularny rodzaj skóry naturalnej - licowa

Jednym z najpopularniejszych rodzajów skóry naturalnej jest skóra licowa. Uzyskuje się ją poprzez mechaniczną obróbkę zewnętrznej powierzchni. Następnie powierzchnię tę barwi się na pożądany kolor, a na końcu pokrywa się warstwą wosku. Dzięki temu zabiegowi staje się ona błyszcząca i gładka. Obecność wosku zwiększa odporność na różnego rodzaju zabrudzenia oraz wilgoć. Jeżeli mówimy o skórze licowej, to najczęściej mamy na myśli skórę pochodzenia bydlęcego, ale też na rynku dostępne są skóry cielęce. Są one delikatniejsze i bardziej miękkie w dotyku, ale też są mniej odporne niż pierwsze wspomniane. Ze skóry licowej wykonuje się odzież, buty i galanterię. Pozwala ona uzyskać bardzo klasyczny i uniwersalny charakter elementów odzieży.

Skóra szorstka

Kolejnym rodzajem skóry naturalnej jest tzw. skóra szorstka. Ten typ skóry potocznie nazywa się zamszem. Powstaje on poprzez obróbkę wewnętrznej warstwy właściwej skóry. Skóra ta jest miękka i specyficzna w dotyku - dotykając jej, można wyczuć delikatny meszek. Jedną z odmian zamszu jest welur. Charakterystyczne dla niego są nieco grubsze i gęstsze włoski.

Skóra szorstka jest bardzo elegancka i wymaga specyficznej pielęgnacji - w tym wysokiej jakości impregnacji. Dzięki temu o wiele łatwiej jest utrzymać czystość i ochronić ją przed wilgocią. Ten rodzaj skóry najczęściej wykorzystuje się do produkcji obuwia, a także galanterii, jednak można też spotkać w sklepach różne elementy odzieży zamszowej, np. spódnice.

Lakierowana skóra

Kolejnym z popularnych rodzajów skóry naturalnej jest skóra lakierowana. Jak nazwa wskazuje - pozysuje się ją poprzez pokrycie warstwą specjalnego lakieru. Od jej grubości zależy efekt, który się uzyska. Lakierowana skóra wyróżnia się przede wszystkim idealną gładkością oraz połyskiem. Dzięki niemu skóra doskonale przyciąga uwagę, a więc nadaje się do produkcji butów i dodatków wykorzystywanych na specjalne okazje. O ten rodzaj skóry również należy bardzo dbać, ponieważ lakier miewa tendencje do pękania. Aby zapobiec temu niechcianemu zjawisku, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl