Kurtki ze skóry naturalnej a kurtki ze skaju. Jak je odróżnić?

Duża popularność kurtek skórzanych sprawia, że ich oferta stale się rozszerza. Warto jednak pamiętać, że nie każda kurtka skórzana jest wykonana ze skóry naturalnej. Na rynku spotyka się wiele materiałów, które imitują naturalne tworzywo. Jednym z najpopularniejszych jest skaj. Jak odróżnić oryginalną kurtkę ze skóry naturalnej od imitacji ze skaju?

Informacje na metce

Na początek warto sprawdzić informacje, podane na metce. Producenci odzieży ze skóry naturalnej zobowiązani są do umieszczenia specjalnej metki, na której znajdują się określenia typu: 100% leather, Real leather czy 100% skóra. Możesz spotkać się również z oznaczeniem błamu skóry. Tego typu metka jest dobrym dowodem na to, że masz przed sobą kurtkę ze skóry naturalnej. Produktów z materiałów syntetycznych nie można w ten sposób oznaczać. Sprawdź, czy gdzieś znajduje się informacja o składzie odzieży. Pamiętaj, żeby zwrócić uwagę, czy dotyczy on powierzchni, czy poszewki. W składzie skaju może znaleźć się PCV, poliester i poliuretan (PU).

Cena kurtek ze skóry naturalnej

Odzież skórzana niestety nie należy do najtańszej. Jej niska cena powinna być sygnałem ostrzegawczym. Często związana jest ze słabą jakością. Nie warto jednak ufać jej w stu procentach. Zdarza się, że cena wyrobów ze skaju jest zbliżona lub nawet wyższa niż cena kurtek ze skóry naturalnej. Często wykorzystywanym chwytem jest informacja o tym, że produkt zawiera skórę. Warto sprawdzić, jaki to procent. W niektórych wyrobach skóropodobnych może być to jedynie 5-15%.

Struktura powierzchni

Skaj możesz rozpoznać po powierzchni. Jej struktura jest jednolita i charakteryzuje się relatywnie dużym połyskiem. W przypadku imitacji skóry wzór jej porów będzie identyczny na całej powierzchni. Faktura kurtki ze skóry naturalnej jest niejednolita. W różnych miejscach mogą pojawiać się na niej zmarszczki czy blizny.

Charakterystyczny zapach

Dobrym sposobem na odróżnienie kurtki ze skóry naturalnej od produktu ze skaju, może być test węchowy. Zapach naturalnego tworzywa jest charakterystyczny, niepowtarzalny i raczej przyjemny. W przypadku syntetyków możesz spotkać się z wonią neutralną lub chemiczną, tekstylną czy gumową.

Test dotyku

Kurtka ze skóry naturalnej zazwyczaj jest raczej ciepła i przyjemna w dotyku. Zwykle jest również twardsza i sztywniejsza niż jej syntetyczny odpowiednik. Skaj często jest gładki, chłodny i miękki. W dotyku może przypominać gumę lub plastik.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl