Konserwacja skóry – jak robić to prawidłowo?

Odpowiednia pielęgnacja skórzanej odzieży wpływa nie tylko na jej wygląd i komfort użytkowania, ale także na wydłuża życie produktu. Decydując się na zakup kurtki lub torebki uszytej z dobrej jakości materiału, każdy zakłada, że wystarczy mu to na wiele lat. Aby tak było, konieczna jest regularna konserwacja skóry. Ale jak to zrobić, by jej przypadkiem nie zaszkodzić?

Częstotliwość ma znaczenie

Konserwację można wykonać samodzielnie lub zlecić to doświadczonemu kaletnikowi. Ponieważ na rynku istnieje wiele produktów, które umożliwiają pracę we własnym domu, warto spróbować zrobić to samemu. Często noszone kurtki, paski czy torby należy konserwować raz na pół roku. Okazjonalne dodatki można rzadziej, choć przechowywanie i nieużywanie także wpływa na jakość skóry, a jej odświeżenie na pewno nie zaszkodzi.

Konserwacja skóry, krok po kroku, rozpoczyna się od usunięcia brudu. Do tego wystarczy ciepła woda z odrobiną delikatnego mydła, którą przetrzesz całą powierzchnię. Można w tym celu użyć wody z octem, który rozpuści ewentualny tłusty osad. Trzeba to robić delikatnie, bowiem zbyt mocne zmoczenie skóry może jej poważnie zaszkodzić.

Skórę należy natłuszczać

Gdy skóra jest już wyczyszczona i koniecznie sucha (ewentualne mokre plamy suszymy bez użycia mechanicznych wspomagaczy, unikamy też grzejników i kominków) można ją natłuścić. To zabieg, który pomaga, zwłaszcza gdy pojawiły się małe złuszczenia i pęknięcia. Wystarczy zwykła wazelina, którą pozostawiasz na materiale na kilkanaście godzin, a potem polerujesz odpowiednim preparatem do konserwacji. Dzięki natłuszczeniu, późniejszy brud nie wniknie do wnętrza, a zatrzyma się na powierzchni skóry.

Tanio i naturalnie

Konserwacja skóry możliwa jest dzięki naturalnym składnikom, które każdy z nas ma w domu. Ocet czy wazelina nie kosztują wiele. Do tego celu można też używać olejku rycynowego czy wosku pszczelego, który czyści, konserwuje i chroni skórę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wszystkie te produkty pozwolą zachować Twoje rzeczy w dobrej formie na długie lata. Jeśli masz większy problem i nie możesz go samodzielnie rozwiązać, pozostaje wizyta u profesjonalisty.

Plama plamie nie równa

Kaletnik dysponuje odpowiednimi narzędziami i środkami, które pozwolą usunąć poważniejsze zabrudzenia i trudniejsze plamy. Być może wymagają one użycia substancji chemicznych i lepiej nie eksperymentować samemu z ich nakładaniem. Kaletnik zrobi to szybko, fachowo i bezpiecznie, a przy tym naprawi uszkodzenia mechaniczne, zbyt trudne do samodzielnego usunięcia. Używając farb, lakierów, pudrów i wosków skutecznie wyretuszuje skórę, wyrówna kolor i nada połysk. Specjalista odświeży też i zakonserwuje kompleksowo skórę, która przez wiele lat leżała zapomniana i czekała na lepsze czasy.

Nim weźmiesz się do pracy i kupisz środki niezbędne w całym procesie, sprawdź informacje od producenta Twojej odzieży lub galanterii. Z pewnością jest tam napisane, jak powinna przebiegać konserwacja skóry, która nie uszkodzi Twojego produktu. Koniecznie wypróbuj środki w mało widocznym miejscu,aby zapobiec ewentualnej katastrofie, po której ulubiona torebka czy kurtka nie będzie się już do niczego nadawała.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl