Kurtka skórzana to bez wątpienia niezbędny element garderoby. Nietrudno się dziwić – stylowa, uniwersalna i ponadczasowa, doskonale sprawdza się zarówno w damskiej, jak i męskiej szafie. Idealna do dżinsów, sukienek i spódnic przyda się o każdej porze roku. Niestety – jeśli zapomnisz o jej systematycznej pielęgnacji, z czasem może wydać się zaniedbana i nieestetyczna. Koniecznie sprawdź, jak czyścić skórzane ramoneski i co zrobić, żeby kurtka skórzana była miękka. Dzięki temu zadbasz o jej długą żywotność i doskonały wygląd.
Specyfika skóry naturalnej – sprawdź, co musisz wiedzieć!
Modne ramoneski najczęściej są szyte z jagnięcej skóry naturalnej. Elegancki i niezwykle trwały materiał, jednocześnie wyróżnia się wyjątkową delikatnością – właśnie dlatego wykonane z niego produkty, w tym również kurtki, wymagają szczególnej pielęgnacji. Czego należy unikać, jak pielęgnować skórzaną odzież i co zrobić, żeby kurtka skórzana była miękka? Odpowiedzi na nurtujące Cię pytania znajdziesz poniżej!
Codzienne użytkowanie kurtki skórzanej
Codzienna troska o kurtkę skórzaną pozytywnie wpłynie na jej ogólny wygląd. Ulubiony model, jeśli ma cieszyć Cię przez kolejne sezony, musi być odpowiednio pielęgnowany. Zanim podejmiesz się skomplikowanych zabiegów, zadbaj, by kurtka nie była narażona na nadmierną ekspozycję na deszcz i słońce. Dbając o szczegóły, unikniesz nieestetycznych i często niemożliwych do usunięcia przebarwień. Trudne do wyczyszczenia plamy mogą powstać również na skutek kontaktu skóry z kremem, perfumami oraz pudrem.
Podstawowa konserwacja kurtki skórzanej – sprawdź, na czym polega
Pomimo Twojej troski, na kurtce pojawiły się zabrudzenia? Spróbuj usunąć je wilgotną, miękką szmatką. Pamiętaj jednak, by nie pocierać materiału – dzięki temu unikniesz powstawania niemożliwych do usunięcia przetarć. Podstawowa konserwacja kurtki skórzanej obejmuje także nanoszenie na jej powierzchnię specjalnych preparatów tłuszczowych, dedykowanych skórom. Jednocześnie, bezwzględnie należy unikać past do butów, wywabiaczy plam oraz past samonabłyszczających. Warto pamiętać, że zastosowanie preparatu konserwującego może mieć wpływ na zmianę koloru kurtki.
Kiedy skorzystać z usług profesjonalnej pralni?
Decydując się na skórzaną kurtkę, warto wiedzieć, że ta podczas intensywnego użytkowania ulegnie zniszczeniu. Nie można się dziwić – gromadzące się kurz i brud negatywnie wpływają na estetykę produktu. Czy to już czas oddać kurtkę do pralni chemicznej?
- Skórzana ramoneska powinna trafić w ręce profesjonalistów wówczas, gdy pojawią się na niej trudne do samodzielnego usunięcia plamy i przebarwienia;
- Wskazaniem do profesjonalnego czyszczenia kurtki uszytej ze skóry są liczne zabrudzenia kołnierza i mankietów;
O kurtkę możesz dbać w domu!
Jeśli jednak zabrudzenia nie są bardzo widoczne, o kurtkę skórzaną możesz dbać w domu. Jak usunąć zgromadzone na niej zanieczyszczenia? Wystarczy miękka, bawełniana ściereczka, zwilżona wodą. Zdarzyło Ci się przemoczyć kurtkę podczas ulewy? Koniecznie wytrzyj ją ręcznikiem! Na skórze pojawiły się zacieki? Usuniesz je wodą z octem. W przypadku tłustych plam warto sięgnąć po roztwór wody z amoniakiem albo specjalne mydło.
Co zrobić, żeby kurtka skórzana była miękka?
Z czasem skórzana ramoneska może zrobić się sucha. W konsekwencji pojawią się na niej nieestetyczne pęknięcia. Jak temu zapobiec i co zrobić, żeby kurtka skórzana była miękka? Najczęściej wystarczy systematyczne przecieranie ubrania wodą z gliceryną. Domowy roztwór skutecznie zmiękczy skórę, jednocześnie wyraźnie ją nabłyszczając. Możesz także zdecydować się na profesjonalne środki, przywracające skórze miękkość. Takie preparaty należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Ich użytkowanie nierzadko wymaga dodatkowych czynności – na przykład specjalnego suszenia w suszarce bez ciepłego nawiewu.